Pazar , 22 Eylül 2019
Home » Haber » TBB 25 yıl önce Mölln’de gerçekleşen ırkçı kundaklamanın kurbanlarını anıyor

TBB 25 yıl önce Mölln’de gerçekleşen ırkçı kundaklamanın kurbanlarını anıyor

23 Kasım 1992 de Mölln’de gerçekleşen ırkçı bir ev kundaklama sonucunda (10 yaşındaki) Yeliz Arslan, (14 yaşındaki) Ayşe Yılmaz ve (51 yaşındaki) Bahide Arslan yaşamlarını yitirmiş, diğer aile fertleri de ağır yaralanmışlardı.

Mölln saldırısının 25. yılında bir açıklama yapan Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) gerek toplumdaki, gerekse kamu kurumlarındaki ırkçı ve insanları aşağılayıcı tutum ve davranışlara karşı daha tutarlı ve genişletilmiş önlemler talep etti.

TBB Yönetim Kurulu sözcüsü Ayşe Demir açıklamasında “her gün ‘yeterince Alman’ görünümünde olmayan insanlar ve onların konutları saldırıya uğramaktadır” dedi.

Bu durumun 1990 lı yıllarda Mölln ve Solingen’de ve başka yerlerde gerçekleşmiş olan sayısız saldırı ve kundaklamaları anımsattığını vurgulayan Demir, günümüzde güçlenen AfD ve benzeri kuruluşların verdiği “motivasyon” ile çekinmeden açıkça sığınmacılara, göçmenlere ve müslümanlara karşı kışkırtıcı söylemler geliştiğini söyledi.

Ayşe Demir bu konuda şu görüşleri dile getirdi: “Bu nedenlerle toplumdaki ırkçı ve insanları aşağılayıcı tutumlara ve kurumsal ırkçılığa karşı ivedi önlemler gereklidir.” Demir bu bağlamda, NSU’nun tüm arka planlarının ve tüm ırkçı cinayet ve saldırıların suçlularının açığa çıkarılmasını talep etti.

Açıklamada, ”Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu Mölln deki ırkçı saldırının 25.yılında Aslan ve Yılmaz ailelerinin ve dostlarının yanındadır.” denildi.

About Editör .

Editör .

Check Also

Erdoğan’ın diplomasını şoför onaylatmış

Erdoğan’ın şoförünün vekâletname olmadan bu işlemi gerçekleştirebilmesi ise soru işaretlerine neden oldu. Türkiye Noterler Birliği’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir