Pazartesi , 14 Ekim 2019
Home » Haber » Schweinske’den ırkçı reklam kampanyası, „Döner yemek zorunda değilsiniz“

Schweinske’den ırkçı reklam kampanyası, „Döner yemek zorunda değilsiniz“

Schweinske adlı Restaurantlar zinciri, Hamburg’da S-Bahn ve U-Bahnlara astırdığı reklamlarla „Döner yemek zorunda değilsiniz“, „Pizza yemek zorunda değilsiniz“,Sushi yemek zorunda değilsiniz”, ”Hotdog yemek zorunda değilsiniz” içerikli ilanlara değişik ulusların mutfağını sembol eden yemek çeşitlerinin adını   kullanarak ırkçılığa başka bir boyutla çirkin bir kampanya ile katıldı.

schweinsk

Mustafa Akpolat
İtalyan, Türk, Asya ve farklı kültürlerden gastronomi işletmelerini ve binlerce küçük esnafın zorluklar yaşamasına neden olacak bu kampanya ya tepkiler devam ediyor.
Hamburg Döner imalat ve işletmecilerini temsil eden ”Qualitäts Döner Hamburg e. V.” başkanı Ertan Çelik ve kurum Müdürü Filiz Demirel yaptıkları basın açıklaması ile bu ırkçı ve çirkin kampanya ya tepkilerini ifade ettiler.
Ertan Çelik yaptığı açıklamada ”Bu tür bir reklam stratejisini doğru bulmuyoruz. ”Qualitäts Döner Hamburg e. V.” olarak rekabet içeren serbest piyasa ekonomisinde, rekabetinde adil yapılması gerektiğine inanıyoruz. Bu, başka işletmelerin zarar edecek nitelikte olmamalı. Her türlü yolu mübah gören reklam kapmanyalarının yapıldığı, işletmelerin karşılıklı bir birini kirli yöntemlerle yıprattığı Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamıyoruz.
Schweinske’nin bu reklam kampanyası ilginç bir şekilde, AfD gibi popülist çevrelerin benzeri kampanyalarını bize hatırlatıyor. Bizimle konuşan bir çok göçmen kökenli insanda da bu yönlü bir intiba oluşmuş bulunuyor Bu tür Aksiyonlar Gastronomi işletmelerini zor durumda kalmasına neden olacak ve Hamburg’un rekabet kültürünü zedeleyecektir.
Biz Qualitäts Döner Hamburg e. V. olarak kimin ne yiyeceğine veya yemeyeceğine karar veremeyiz ve kaliteye, çeşitliliğe, adil ve sağlıklı bir rekabet için caba harcamaya devam edeceğiz. En iyi reklam kalitedir. Umarız Schweinske Restaurantlar zinciride iyi bir rekabet kültürüne geri döner.”dedi

About Editör .

Editör .

Check Also

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin katili ırkçı terörist yakalandı

Almanya’da Federal Başsavcılık, Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin, aşırı sağcı Stephen E. tarafından öldürüldüğünü açıkladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir