Çarşamba , 23 Ocak 2019
Home » Haber » Peskov: Saldırı Koordinatlarını Türkiye Verdi

Peskov: Saldırı Koordinatlarını Türkiye Verdi

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, dünkü hava saldırısının Türkiye’den alınan koordinatlarla yapıldığını söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Hava Kuvvetleri’nin, Suriye’nin El Bab kasabasında 3 Türk askerinin yaşamını yitirmesine yol açan hava operasyonuna ilişkin olarak, “Uçaklarımız, Türk partnerlerimizin verdiği koordinatlara göre hareket etti, orada Türk askerlerinin bulunmaması gerekiyordu” dedi.

Rus medyası da bugün, hava saldırısının Türkiye ile anlaşılarak yapıldığını açıklamıştı.

Görüşme Yapıcı Geçti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında dün yapılan telefon görüşmesinin “yapıcı geçtiğini” söyleyen Peskov, liderlerin El Bab’da yaşanan olayı “uzun süre ele aldığını” öne sürdü.

Peskov, “Oldukça detaylı ve yapıcı bir konuşma oldu. Oldukça uzun süre ayrılan olayın yanı sıra, mart ayında yapılacak Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısının hazırlıkları da dahil olmak üzere ikili ilişkilerle bağlantılı konular ele alındı” dedi.

Operasyon sırasında Rus uçakları Türk askerinin bulunduğu binayı vurmuş. 3 asker şehit, biri ağır 11 asker de yaralanmıştı. IŞİD saldırılarıyla birlikte iki günde 13 asker bölgede şehit oldu.

TSK, saldırının kazaen olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde, 09 Şubat 2017 tarihinde saat 08:40 sularında, Rusya Federasyonuna ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine icra edilen hava harekatı esnasında, kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 11 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personelimiz tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle hastaneye ulaştırılmıştır.

RF yetkilileri, söz konusu olayın bir kaza olduğunu ifade ederek, üzüntülerini ve taziye dileklerini iletmişlerdir. Olayla ilgili inceleme ve çalışmalar iki tarafça sürdürülmektedir.
Ayrıca, aynı olayla ilgili olarak RF Cumhurbaşkanı Sayın Vladimir PUTİN, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a üzüntülerini belirterek başsağlığı dileğinde bulunmuşlardır.
Bizleri acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Haber Sol

About Ebru Özdemir

Ebru Özdemir

Check Also

ŞİMDİ UMUTLARIMI BİRİKTİRDİĞİM YERDESİN HAMBURG…

Sevgili günlük Sen bilmezsin, Hamburg’dan G-20 zirvesi diye bir zırvalık geldi geçti. Zirve öncesi tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir