Salı , 17 Temmuz 2018
Home » Arşiv » Pegida gösterisini yarıda bıraktı

Pegida gösterisini yarıda bıraktı

Wuppertal’deki Pegida gösterisi, “Selefilere Karşı Holiganlar” adlı grubun solculara saldırması ve çatışmaların meydana gelmesi üzerine iptal edildi.

Wuppertal’de Selefiler ve Pegida (Batının İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar) bugün eşzamanlı olarak bir gösteri yaptı. Pegida tarafından düzenlenen gösteriye “Selefilere Karşı Holiganlar” (HOGESA) da katıldı.

Westdeutsche Allgemeine Zeitung’un haberine göre Holiganlar, Pegida’yı protesto amacıyla bir karşı gösteri organize eden solcu gruplara saldırdı. Holiganlar yer yer polisle de çatıştı.

Pegida lideri Lutz Bachmann kürsüden Holiganlara “18 haftada kurduğumuz her şeyi mahvetmeyin” diyerek uyarıda bulundu. Polisin yürüyüşe katılanların güvenliğini sağlayacak sayıda polis memurunun olmadığını iletmesi üzerine Pegida organizatörleri eylemi yarıda bıraktı. Pegida’nın gösterisine beklendiği gibi 2 bin kişinin değil 400 kişinin katıldığı kaydediliyor.

Wuppertal’de Selefilerin “Müslüman tutuklularla dayanışmak amacıyla” düzenlediği gösteri sırasında da yer yer arbede yaşandığı belirtiliyor.

“Nazilere Karşı Wuppertal İttifakı” adlı grup da aşırı sağcılığı protesto etmek amacıyla bir gösteri düzenledi. Gösteriye Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Wuppertal Belediye Başkanı Peter Jung da katıldı.

Gösteriler sırasında 1000 polisin görev yaptığı belirtiliyor.  (Deutsche Welle Türkçe DPA / EC)

About Editör .

Editör .

Check Also

HDP’de isimler belli olmaya başladı: Ahmet Şık da aday

HDP’nin milletvekili adayları arasında dikkat çekici isimler yer alıyor. Seçime sayılı günler kala partilerin milletvekili …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir