Pazar , 17 Kasım 2019
Home » Haber » OHAL ilan etmişti: Ülkeyi terk ediyor

OHAL ilan etmişti: Ülkeyi terk ediyor

Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh, görevini devretmeyi ve ülkeyi terk etmeyi kabul etti.

Seçimleri kaybetmesine rağmen görevini devretmemek için OHAL ilan eden Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh, görevini devretmeyi ve ülkeyi terk etmeyi kabul ettiği ifade edildi. Yahya Gammeh’i görevini bırakmaya Moritanya Devlet Başkanı Abdel Aziz ve Gine Devlet Başkanı Alpha Conde ikna etti. Gammeh’in görevi bırakmayı kabul ettiğini bildiren yazılı ifadesini Gineli yetkililer önünde yazdığını belirtti.

ORDUDAN SEÇİLMİŞ BAŞKAN’A ‘BAŞKOMUTAN’ DESTEĞİ

Gambiya Genelkurmay Başkanı Osman Badjie ise seçimleri kazanan Adama Barrow’u “başkomutan” olarak gördüklerini açıkladı. Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu ülkelerinin Yahya Gammeh’in görevi bırakmaması üzerine Gambiya’ya düzenlediği askeri operasyona karşı koymayacaklarını belirten Osman Badje, “Onları çiçeklerle karşılar, onlar için çay yaparız. Bu siyasi bir sorun, bir yanlış anlama. Nijerya, Togo ya da herhangi bir başka orduyla savaşacak değiliz” dedi.

Senegal’da bulunan Barrow ise, Twitter hesabından, “Beni ağırladığı için Başkan Macky Sall’a bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini paylaştı.  (ABC)

About Editör .

Editör .

Check Also

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin katili ırkçı terörist yakalandı

Almanya’da Federal Başsavcılık, Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin, aşırı sağcı Stephen E. tarafından öldürüldüğünü açıkladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir