Çarşamba , 21 Ağustos 2019
Home » Haber » İzlanda’da Korsan Parti iktidara aday

İzlanda’da Korsan Parti iktidara aday

İzlanda’da yapılacak olan parlamento seçimleri öncesi yapılan kamuoyu yoklamalarına göre dört yıl önce kurulan Korsan Parti’nin seçimlerden birinci ya da ikinci parti olarak çıkması bekleniyor.

i_korsan-parti

Parlamento seçimlerine bir yıllık bir sürenin kaldığı İzlanda’da, Korsan Parti son yapılan kamuoyu araştırmalarında yüzde 41.8’lik destek aldı. Korsan Parti, aynı oranı gelecek yıl düzenlenecek seçimlerde de yakaladığı taktirde yeni hükümeti kurmaya aday olabilir.

İzlanda’da sadece üç yıl önce kurulan Korsan Parti yerleşik siyasi yapıyı kökünden sarsıyor. 2008 yılındaki finans krizinin aşılmış olmasına, işsizliğin AB ortalamasının altında seyretmesine karşın, iktidardaki sağ koalisyon hükümetinin zenginlerin lehine gerçekleştirdiği vergi indirimlerinin İzlanda halkının hoşnutsuzluğunu düzen dışı partilerden Korsan Parti’yi destekleyerek gösterdiği yorumu yapılıyor.

EN BÜYÜK PARTİ

WikiLeaks aktivistlerinden Birgitta Jonsdottir tarafından kurulan Korsan Parti politikada daha fazla saydamlık, internette daha geniş özgürlük, telif hakları kanununda reform istekleri ile İzlanda seçmeninin karşısına çıkıyor. İlk defa 2013 yılında parlamentoya giren Korsan Parti’nin kamuoyu araştırmalarındaki bu oranı bir yıl sonraki seçimlerde de yakalaması durumunda en büyük parti olarak yeni hükümeti kurmaya aday olacağı belirtiliyor.

Sol-Yeşiller Hareketi lideri Katrín Jakobsdóttir de yine Facebook sayfasından yaptığı açıklamada ‘’Yaptığımız iki toplantıda partilerin seçimlere verdikleri önemi inceleyip, partiler arasında geniş ortak bir zeminde olduğumuzu gördük. Bu partiler arasındaki işbirliğinin İzlanda toplumuna yaratıcı olanaklar sağlayacak açık bir hükümet seçeneği olduğu sonucuna vardık’’ dedi.

İzlanda toplumu, 2008 yılındaki finans krizi ve ardından zamanın başbakanı İlerleme Partisi Başkanı Sigmundur David Gunnlaugsson’un eşinin üzerinde vergi cenneti Panama’da şirket sahibi olduğunun ortaya çıkmasından sonra parlamentodaki yerleşik partilere güvenlerini kaybetti.

Yoğun protestolardan sonra başbakanlıktan istifa etmek zorunda kalan Sigmundur David Gunnlaugsson’un İlerleme Partisi’nin seçmen desteği ise yüzde sekizlere kadar düştü.

Haber Merkezi / DHA

About Editör .

Editör .

Check Also

Erdoğan’ın diplomasını şoför onaylatmış

Erdoğan’ın şoförünün vekâletname olmadan bu işlemi gerçekleştirebilmesi ise soru işaretlerine neden oldu. Türkiye Noterler Birliği’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir