Pazartesi , 21 Ocak 2019
Home » Haber » IPU, HDP’li vekiller için harekete geçti

IPU, HDP’li vekiller için harekete geçti

Parlamentolar Arası Birlik (IPU), tutuklu HDP’li milletvekiller için bir heyet Türkiye’ye gönderecek. 

CENEVRE– Tüm dünyadaki ulusal parlamentoları bünyesinde bulunduran Parlamentolar Arası Birlik, yazılı açıklama yaptı. Parlamenterler İnsan Hakları Komitesi’nin Ocak ayında yapılan toplantısında,16 ülkeden 227 parlamenterin yaşadığı sorunların tartışıldığı ve bunların 100’den fazlasının Türkiye, Nikaragua ve Malezya’da olduğu belirtildi.

Türkiye’de 55’i HDP milletvekili olmak üzere 60’a yakın milletvekilinin durumunun incelendiği belirtilen açıklamada, Mayıs ayında dokunulmazlıkları kaldırılan vekillere yönelik 500’ü aşkın ‘terörizm’ ve benzeri suçlamaların olduğu hatırlatıldı. Cezaevlerinde tutulan HDP milletvekillerinin durumuna dikkat çekilen açıklamada, IPU Parlamenterler İnsan Hakları Komitesi’nin bu tutukluluk hallerinden duyduğu derin kaygı ifade edildi. IPU, tutuklu milletvekillerin serbest bırakılmasını ve tutuklamalara gerekçe gösterilen somut kanıtların sunulmasını istedi.

HDP’li vekillerin barışçıl söylem ve politik çalışmaları nedeniyle tutuklandıklarından şikayet ettikleri kaydedilen açıklamada, bunun ise meşru haklar olan ifade, toplanma ve örgütlenme haklarının ihlali anlamına geldiğinin altı çizildi.

MİLLETVEKİLLERİNİN GÖREVLERİNİ İFA ETMESİ ENGELLENİYOR

IPU açıklamasında, İnsan Hakları Komitesi’nin Türkiye’de parlamenterlere yönelik soruşturma ve davalar nedeniyle seçilmiş olarak sorumluluklarını yerine getirememelerinden duyduğu endişe dile getirildi. Açıklamada, bununla Türkiye’nin ‘güneydoğusundaki’ güvenlik sorunu ve gergin ortamı iyileştirmeye yönelik parlamenterlerin çalışmalarının engellendiği kaydedildi. IPU İnsan Hakları Komitesi’nin Türkiye’deki durumu yerinde incelemek ve tutuklu parlamenterlerle görüşmek üzere bir heyet gönderme kararı aldığı bilgisi de verildi.
Açıklamada, Türkiye’de HDP’lilerin dışında Malezya, Nikaragua, Bahreyn, Burundi, Kuveyt, Moğolistan, Ruanda, Sri Lanka, Yemen ve Zambiya gibi ülkelerde 400’ü aşkın parlamenterin durumunun da incelendiği bilgisi verildi.

(Artıgerçekhaber)

About Ebru Özdemir

Ebru Özdemir

Check Also

ŞİMDİ UMUTLARIMI BİRİKTİRDİĞİM YERDESİN HAMBURG…

Sevgili günlük Sen bilmezsin, Hamburg’dan G-20 zirvesi diye bir zırvalık geldi geçti. Zirve öncesi tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir