Perşembe , 12 Aralık 2019
Home » Haber » İlhan Çomak’ın Müebbet Hapsi Onandı

İlhan Çomak’ın Müebbet Hapsi Onandı

‘Bölücülük’ suçlamasıyla 22 yıl önce tutuklanan, ancak hakkında kesinleşmiş bir hüküm olmamasına rağmen ömrünün yarısını cezaevinde geçiren şair İlhan Çomak’ın bugün görülen davasında mahkeme müebbet hapis cezasını onadı. Nihai kararı Yargıtay verecek.

cueruguwgaacnqu

Bir saat geç başlayan duruşmaya, SEGBİS sistemiyle bağlanan Çomak, söyleyecek bir şeyi olmadığını dile getirdi. Süreci kısaca anlatan avukatları ‘yeniden yargılama’ kurallarına uyulmadığını belirterek, Neredeyse ‘yeniden yargılamanın, yeniden yargılanmasını’ isteyecek duruma geldik” dedi.

Vicdana uyulmadı
“İlhan’a bir yaşam hakkı verilmedi. Polisler, savcılar, hakimler yaşamını çaldı” diye konuşan avukatlar, “Adalete olan inancımızı yitirdik” dedi. Hukukun, esasta vicdan üzerine kurulduğu belirtildi ve beraat istendi. Hakları olduğu halde, avukatların büyük bir kısmına söz hakkı verilmedi. İlhan Çomak, son sözü alarak, mahkeme heyetine, “Adil davranmadığınız için bir beklentim yok” dedi.

Çomak’ın dediği oldu. Karar için 15 dakika ara veren mahkeme, süre dolduğunda avukatlar dışında kimseyi salona sokmadı. Baba Cebrail Çomak, “Ben babasıyım” diye tepki gösterdi. Sadece avukatların alındığı salonda heyet, müebbet hapis kararı verdi. Böylece Çomak’ın uzun bir süre daha cezaevinde kalmasına hükmetmiş oldu. Karar sonrası adliyede adeta bir isyan vardı. Avukatlar salonu sloganlar atarak terk ederlerken, baba Cebrail Çomak, gözyaşlarına engel olamadı, “Adaletiniz batsın” diye bağırdı.

Oysa mahkeme öncesi umutlu olmadığını söylüyordu. Yine de…

Şimdi bir utanç resmi duruyor. İki fotoğraf… İkisi de aynı kişi. Hayatı hapishanede çürümüş bir adam. Bir karede genç diğerinde saçları ağarmış.

cuaoa3owyaayaed

AV. OWEN: TÜRKİYE’NİN BU KADAR KARANLIK OLDUĞUNA TANIKLIK ETMEMİŞTİM

Duruşmayı takip eden İngiltere Barosu İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Av. Margaret Owen ise, “Türkiye’nin bu kadar karanlık olduğuna hiç tanıklık etmemiştim. Bugün duruşma salonunda gördüklerime inanamıyorum. Bu genç şairi 20 yıl cezaevinde tutarak hayatını çaldılar. Dünyaya güzel katkılar sunmasına engel oldular. Tek başıma da burada olsam bu durumu ve kararı İngiltere’de, Avrupa’da duyuracağım.” diyerek desteğini sundu.

 

About Editör .

Editör .

Check Also

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin katili ırkçı terörist yakalandı

Almanya’da Federal Başsavcılık, Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin, aşırı sağcı Stephen E. tarafından öldürüldüğünü açıkladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir