Pazartesi , 14 Ekim 2019
Home » Arşiv » IBA ve IGS açılışı yapıldı, Wilhelmsburg’lular kaygılı

IBA ve IGS açılışı yapıldı, Wilhelmsburg’lular kaygılı

Elbe Nehrininin iki koluyla sardığı Wihelmsburg adası bugünlerde iki büyük açılışa tanıklık etti.
Nüfusunun yüzde yetmişsekizi göçmen olan Wilhelmsburg’da semt halkı kaygılı.
Daha önceki sayımızda değindiğim, IBA ve IGS törenlerle açılış yaptı.

Mustafa Akpolat

IBA açılışına resmi davet edilenlerle, açılışı davetsiz izleyenler arasına çekilen tel örgüler vardı. Birde açılışı protesto eden yaklaşık bin kişilik bir kalabalığın etrafını, su sıkan Polis panzerleri, araç ve gereçlerle saran polisler. Berbat soğuk bir havada berbat bir açılışla mavi-beyaz bir kurdele kesildi. 23 Mart günü, Wilhelmsburg Bürgerhaus’un yanındaki, gölet üzerine kurulan bir platfomda, IBA yetlilisi ve Hamburg belediye Başkanı Olaf Schoz’un konuşma yaparak gerçekleştirdiği açılışa müzikleriyle renk katmaya çalışan birde orkestra yer almaktaydı. Basının yoğun ilgisine mazhar olan tören daha sonra kapalı mekanlardaki (Açık kapı günleri) kimi etkinliklerle yine elit bir davetli topluluğu ile devam etti. Konuşmacılar güzel şeyler anlatarak mutluluklarını ifade ederlerken, semtte yaşayan insanlar olup bitenden kaygılılar. Toplam yaklaşık 1 Milyar Euro’luk bir projede, kimin payına ne düşüyordu tam olarak bilmiyorum ama, bildiğim bir şey varsa oda, güzel Elbe adasında değişik kültür ve uluslardan yıllardır bir arada yaşayan insanların sosyal sorunları konusunda pek pay alamadıklarıdır.
Wilhelmsburg’luların kaygıları var,


Semtte yaşayan insanlardan oluşan kimi inisiyatif ve oluşumlar, bu açılışa ve porjelere karşı protesto ile tepkilerini gösterirlerken, bu iki büyük projede semt halkının gözetlenmediği ve sosyal konularda olumlu gelişmelere vesile almayacağı tam tersine yeni sorunlara neden olacağı yönünde görüşler ve tepkiler var.


Daha önce bakımı bile yapılmayan binaların boşaltılarak tamir edildikten sonra daha yüksek kiralarla, başka insanlara verilerek semtin dokusunun bozulacağı ve planlı bir politika sonucu, daha önce bir işçi semti olan adanın konumunun değişeceği yönünde.
Konuştuğum bir çok insan hemen hemen aynı düşüncede.

About Mustafa Akpolat

Mustafa Akpolat

Check Also

NSU-Watch: Mahkeme kararı Neonazilere çıkarılmış davettir

Münih’teki NSU dava sürecini yakından takip eden ve tutanaklarla belgeleyen NSU-Watch örgütü mahkemeye ağır suçlamalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir