Home » Arşiv » Hamburg’da Yas-ı Matem Orucu ve Aşure

Hamburg’da Yas-ı Matem Orucu ve Aşure

Muharrem ayı, Matem Orucu Hamburg ve çevresinde bulunan Alevi dernek ve Cem Evlerinde ibadet ve toplu oruç açma ile gerçekleştirilmeye devam ediyor.

Mustafa Akpolat

Hamburg Alevi Kültür Merkezi, Harburg Alevi Kultür Merkezi, Bergedorf Alevi Kültür Merkezi, Anadolu Aleviler Birliği (Haak-Bir) tarafından düzenlenen programlarla toplu oruç açma ve Muharrem ayı sohbetleri gerçekleştirildi. Alevi Dedelerin yönettiği ibadetlerde, Muharrem ayı, Matem Orucu, Kerbela tarihçesi, günümüzde yaşanan sorunlar ve Alevilikle ilgli genel bilgilerin anlatılmasının yanı sıra, ozanlar saz eşliğinde Alevi değişlerini seslendirdiler. Gençlerin’de yoğun ilgi gösterdiği ibadetlerde duyarlılığın yoğun olması dernek yöneticileri tarafından sevindirci bulundu.

30 Ekim perşembe günü Hit-Hous’da Hamburg’ta bulunan Alevi dernekleri üyeleri toplu oruçlarını açarak, ortaklaşa lokmalar paylaşıldı. Değişler söylendiği ve Dedeler Kerbela, Muharrem ayı ve Yas-ı Matem hakkından konuşmalar yaptılar.

6 Kasımda Aşure dağıtılacak

Alevilerin en kutsal ayı olan Muharrem ayı, Yas-ı matem orucu, üç gün masumu paklarla baslayip, 12 imamların orucu tutularak, 6 Kasım’da sona erecek. Yas-ı Matemden sonra Aşure kaynatılıp dağıtılmaya başlanacak

Hamburg’da Aşure dağıtacak olan kurumlar, adresler, tarih ve saatler:

Hamburg Alevi Kültür Merkezi:

06.11.2014 Perşembe günü saat 18’de Nobistor 33-35, Hamburg adresinde AKM-Cemevi Aşure kaynatıp hep birlikte Aşure yenilecek.

Bergedorf Alevi Kültür Merkezi: