Perşembe , 14 Kasım 2019
Home » Arşiv » Hamburg’da Mülteci çocukların kaldığı Konteynerler yandı

Hamburg’da Mülteci çocukların kaldığı Konteynerler yandı

Hamburg Hammerbrook semtinde bulunan Bullerdeich caddesi üzerinden etrafı tel bariyerlerle kapatılmış, değişik ülkelerden gelen kimsesiz Mülteci çocukların kaldığı  Konteynerlerde çıkan yangın kısa sürede söndürüldü. Yapılan açıklamda kimsenin yaralanmadığı ve 16 Konteynerlerden 2’sinin yandığı belirtildi.

14 Nisan Salı günü akşam üstü Hammerbrook semtinde, değişik ülkelerden gelen kimsesiz 15 mülteci çocuğun kaldığı Konteynerlerde çıkan yangının sebebi ile ilgili olarak daha bir açıklama yapılmadı. Yaşlari 18’den küçük oldukları için sınırdışı edilemeyen kimsesiz çocuklar,18 yaşını doldurduklarında geldikleri ülkelere geri gönderildiğini belirten Sol Parti Milletvekili Christiane Schneider ve Cansu Özdemir, söz konusu yerin bir nevi toplama kampı niteliğinde olduğunu belirttiler. Değişik ülkelerden gelen ve burada kimsesi olmayan çocukların bir nevi gözetim altında tutulan bir yer olduğu belirtildi. Olayı duyar duymaz, Konteynerlerin bulunduğu alana gelen Sol Parti Milletvekilleri yetkililerden olayla ilgili bilgi almaya çalıştılar.

Suç işlemeye meyilli olarak tanımlanan gençlerin kendilerini yarıaçık cezaevinde hissettiklerini ve bundan dolayıda görevliler ile sürekli sorunlar yaşandığıda edindiğimiz bilgiler arasında.

Hamburg İtfaiye sözcüsü Thorsten Grams’ın açıklamasına göre, çıkış nedeni belli olmayan yangını saat 17:30 da kontrol altına alındığını ve kimsenin yaralanmadığı belirtildi. Hamburg’da çocuk yaşlarda ne kadar mültecinin bu koşullara yaşadığı ve durumları konusu önümüzdeki günlerde gündeme gelebilir.

Mustafa Akpolat

About Mustafa Akpolat

Mustafa Akpolat

Check Also

NSU-Watch: Mahkeme kararı Neonazilere çıkarılmış davettir

Münih’teki NSU dava sürecini yakından takip eden ve tutanaklarla belgeleyen NSU-Watch örgütü mahkemeye ağır suçlamalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir