Perşembe , 1 Ekim 2020
Home » Arşiv » Hamburg’da kundaklama ihtimali bulunan yangında, bir Anne ve 2 çocuğu öldü

Hamburg’da kundaklama ihtimali bulunan yangında, bir Anne ve 2 çocuğu öldü

Hamburg’un Altona ilçesinde, kuzeyininde bulunan Eimsbütteler Sokağı’nda, 5 ocak Çarşamba akşamı saat 20 sularında, ağırlıklı olarak mültecilerin yaşadığı beş katlı bir binada çıkan yangında 33 yaşında Pakistanlı bir anne ve 6 -7 yaşlarındaki iki oğlu yaşamını yitirdi. Yapılan açıklamalarda, 26 kişinin yaralandığı ve 15 kişinin dumandan zehirlenmesi nedeniyle hastanede müşahade altına alındıktan sonra taburcu edildiği belirtildi.

Pakistanlı bir anne ile iki çocuğunun hayatını kaybettiği yangında yetkililer, kundaklanmış olam ihtimalinin ağırlıkta olduğu belirtiyorlar.

Yetkililer, apartmanın girişinde yangından tahrip olmuş bir çocuk arabası bulduklarını ve ilk belirlemelere göre yangının burada başladığı sonucuna vardıklarını açıkladılar. Polis sözcüsü Holger Vehren, yangının kundaklama sonucu çıkmış olmasının “en muhtemel seçenek” olduğunu açıkladı. Ancak soruşturma makamları teknik bir arızanın yangına yol açmış olma ihtimalini de göz önünde bulundurduklarını belirtti. Zira sözü edilen çocuk arabası, apartmandaki elektrik dağıtım kutusunun hemen yanında bulundu.

Yaklaşık 30 yıldır mültecilerin ikamet ettiği binadaki yangın, apartman sakinlerinin pencereden yardım çığlıklarıyla fark edildi. İtfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu binada oturanlardan 26′sı yangın merdivenleriyle kurtarıldı ancak çatı katında ikamet eden Pakistanlı anne ve iki oğluna ulaşılamadı.

Hamburg polis yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre ölenler Pakistanlı mülteciler ve 2002 yılından beri Hamburg’da yaşıyorlardı. Binada Pakistanlı, Afganistanlı ve Rus Federasyonundan gelen mülteciler oturuyordu. Özel bir kişiye ait bina bazı evsizleri de barındıran Hamburg Eyaletine bağlı ‘fördern & wohnen’ isimli resmi daire tarafından kiralanmıştı.,

Hamburg’daki son çıkan olayların merkezi durumundaki Rote Flora Alternatif Kültür Merkezi’ne birkaç yüz metre uzaklıktaki bir binada çıkan yangında hayatını kaybeden üç göçmen, olay sonrası komşuları ve bir grup antifaşist tarafından bina önüne bırakılan çiçek ve yakılan mumlarla anıldılar.

MÜLTECİLERLE DAYANIŞMA KOMİTESİNDEN AÇIKLAMA

Mültecilerle ilgili dayanışma komitesi tarafından yapılan bir açıklamada, “üç kişinin ölümü ve 30 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan yangın , Almanya’daki yürütülen iltica politikasının bir sonucudur” sözleriyle ifade edilerek, “Avrupa sınır yetkililerinin sert uygulamaları sonucu Lampedusa ve Ceuta’da mülteciler boğularak ölmektedir. Almanya’da ise uygulanan yoğun polisiye kontroller ve özel yasalar sonucu, ırkçı saldırılara çanak tutulmaktadır“ Dendi.

Hamburg eyalet başbakanı Olaf Scholz, (SPD) Afrikalı Lampedusa mültecilerine karşı izlemiş olduğu “ırkçı politikadan dolayı“, kundaklama olayının siyasi sorumlusu olarak suçlanarak eleştirildi.

Askeri kişla benzeri mültecilerin toplu olarak bir arada ikamet ettiği yerleşim alanlarının uzun zamandır eleştiri konusu olduğu belirtilerek, bu duruma acilen son verilmesi istendi.

Cumartesi Yürüyüş

Mültecilerle dayanışma komitesi, Cumartesi saat 13’te Sternschanze tren istasyonunda başlayacak olan yürüyüşle ölenler anılacak ve kundaklama ihtimalinin ağırlık kazanması nedeniyle ırkçı saldırılar protesto edilecek.

About Mustafa Akpolat

Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir