Home » Arşiv » Hamburg’da Aşure dağıtıldı

Hamburg’da Aşure dağıtıldı

Hamburg ve çevresinde bulunan Alevi Dernek ve Cemevleri, Yas-ı Matem Orucu bitiminde Aşure dağıttılar. Hamburg’da Alevi dernekleri, Cemevleri ve bazı yöre dernek ve kurumlar, halka açık alanlarda ve kurumlarında Aşure kaynatarak halka dağıttılar.

Mustafa Akpolat/Güncel

Hamburg ve çevresinde bulunan Alevi Dernek ve Cemevleri, Yas-ı Matem Orucu bitiminde Aşure kaynatılarak dağıttılar Hamburg’da Alevi dernekleri, Cemevleri ve bazı yöre dernek ve kurumlar, halka açık alanlarda ve kurumlarında Aşure kaynatarak halka dağıttılar.

Bergedorf Alevi Kültür Merkezi 8 Ekim cumartesi günü Bergedorf tren istasyon önündeki Aşure dağıttı. Harburg Alevi Kültür Mezkesi cumartesi günü Harburg’da Rieckhoffstraße tunnel önünde Aşure çadırında Aşure dağıttı. Haak-Bir’de 6 Kasım perşembe günü Cemevi önünde Aşure kaynatılıp dağıtıldı. Hamburg Alevi Kültür Merkezi, Perşembe günü Nobistor 33-35 adresindeki Cemevinde Aşure kaynatılıp dağıtıldı. Avrupa Karabalı Derneği’de pazar günü dernek binasında kaynatıkları Aşüreyi dağıttılar. Dernek yöneticiler, gösterilen ilgiden memnun kaldıklarını belirterek emeği gecen herkese teşekkür ettiler.

Matem Orucu bitiminde Aşure pişirilir. Aşure, tatlı bir çorba olup, birlikte yenilir veya evlere dağıtılır. Aşure çorbasında et bulunmaz. Buğday, fındık, ceviz veya meyvelerden oluşan 12 değişik üründen yapılır. Aşure Günü, Aleviler; Kerbela’da İmam Hüseyin’in oğlu Zeynel Abidin’in sağ kurtulduğu için mutludurlar, bu nedenle çorba tatlı olur.

Alevilerde Aşure yemeği tanrısal yaratılışa şükran borcu yerine getirmek için yapılan bir sunaktır.

Alevîlerde, Hüseyin’in Kerbelâ’daki acısı başta olmak üzere On iki İmamlar’ın acılarını anmak ve anlamak için Muharrem Mâtemi tutulur. Muharrem Matemi’nin amacı: Bu türlü acıların bir daha yaşanmaması için gerekli olan insanlık değerlerini ve Alevî öğretisini özümsemektir. Matem süresince bıçağa ve kesici aletlere el sürülmez, kurban kesilmez ve et yenmez. Matem boyunca hiçbir canlıya eziyet edilmez. Kimsenin kalbini kırmamak, dili ile kimseyi incitmemek, kimse hakkında dedikodu yapmamak Mâtem Orucu’nun temel ilkesidir. Sağlığı yerinde olanlar oruç tutarlar. Matemden amaç, kendine eziyet yapmak değil, kötülük ve katliamların bir daha olmaması adına anmak ve unutmamaktır. Kerbelâ katliamında hasta olması nedeniyle İmam Zeynel Abidin’in kurtulması ve Ali’nin soyunun devam etmesi nedeniyle de Allah’a şükredilir. Bu nedenle Muharrem mâtemi, aşûre geleneği ile biter. 12 gün orucun ardından Aşûre Günü yapılır. 12 değişik malzemeden oluşan aşûre yenilir ve dağıtılır. Aşure aynı zamanda günümüzden binlerce yıl öncesine dayanır. Aşure yemeğinin Kerbela olayıyla bağlantısı doğrudan olmayıp dolaylıdır. Aşure sözcük anlamıyla, günün aşı anlamında olup, Yukarı Mezopotamya ve Aryen Halklarının dili ile üretilmiş, emekleriyle anlam kazanmış, kültürleriyle dokunmuş geleneksel tarihi bir şükran yemeğidir.