Pazartesi , 16 Eylül 2019
Home » Haber » “DITIB’te IŞİD sempatizanları”

“DITIB’te IŞİD sempatizanları”

Alman Birinci Devlet Kanalı ARD Televizyonunda bugün saat ( yerel saat) 23:47’de Türkiye ile gayrı resmi bağlantıları bulunan ve bünyesinde Türkiye’den atanan müşavirlerin çalıştığı Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DITIB) bağlı camilerde, bazı kişilerin IŞİD adına aktif çalıştıklarını iddia edendökümanlar yayınlanacak.

Süheyla Kaplan

ard

ARD’de yayınlanan “Report München” program yapımcıları ve “Frankfurter Allgemeinen Zeitung” tarafından yapılan araştırmaya göre Almanya’da doğrudan hükümete bağlı olarak faaliyet yürüten DITIB’e bağlı sempatizanların, IŞİD ile bağlantıları olduğu ve aktif çalıştıkları ileri sürüldü.

Türk kökenli Alman gazeteci Ahmet Şenyurt tarafından “DITIB’te IŞİD sempatizanları”başlığıyla hazırlanan belgesel bu aksam 23:47’de ARD’de gösterime girecek.

Gazeteci  Ahmet Şenyurt bir programında AKP’nin yurt dışı loby hareketi olan Avrupa Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) üye sayısını hızla artırdığını, milli değerler ve geleneklere yaptığı vurguyla Avrupalı Türklerden puan topladığını belirtmişti.

Şenyurt, daha öncesinde “UETD öncelikle tabanda lobi çalışması yürütüyor. Dernekler kuruyor, ağlar oluşturuyor. Örneğin ihmal edilmiş Türk gençlerin Alman Gençlik Dairesi üzerinden Alman ailelerine verilmesine karşı çalışıyor. Kendi değerleri, gelenekleri, Türklük, ana dilin korunması ve daha da önemlisi canlandırılması için çalışıyor” diye konuşmuştu.

İşte o belgeselin tanıtımı:https://www.tagesschau.de/inland/is-201.html

About Mustafa Akpolat

Mustafa Akpolat

Check Also

NSU-Watch: Mahkeme kararı Neonazilere çıkarılmış davettir

Münih’teki NSU dava sürecini yakından takip eden ve tutanaklarla belgeleyen NSU-Watch örgütü mahkemeye ağır suçlamalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir