Perşembe , 25 Nisan 2019
Home » Haber » Çorlu’daki tren katliamının sorumlusu Ulaştırma Bakanlığı’dır

Çorlu’daki tren katliamının sorumlusu Ulaştırma Bakanlığı’dır

Uzunköprü-Halkalı seferini yapan yolcu treni, Tekirdağ’ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi mevkiinde ray altında meydana gelen göçük nedeniyle raydan çıktı. Kaza sonucunda 360 yolculu trenin beş vagonu devrildi. İlk belirlemelere göre 10 kişi öldü, 76 kişi yaralandı.
Katliamın meydana geldiği mevcut güzergaha üzerine hiçbir altyapı değişikliği yapmadan yol kotu dolguyla yükseltilerek yeni ray döşendi. Teknik açıdan uygun yapılmayan dolgu, üzerinden 1 yıl geçmeden yağışla zarar gördü ve ray altı boşaldı.
Tren ray hattı: raylar, rayları taşıyan travers ve bunları taşıyan, sağlam bir zemin üzerine yerleştirilmiş balastlardan oluşur. Eski bir menfez üzerine sonradan yapılmış bir dolgunun yerle bir olması, yeni ray hattının sağlam bir zemin yaratılmadan suya ve basınca dayanıklı yapılmadığını gösteriyor.

 

 

Bu bir kaza değil!

Altyapı hizmetlerini yandaş şirketlere devreden, teknik gereklilikleri, şartnameleri yok sayarak ‘proje’ yapan, ihaleyi verdiği müteahhitlerinin kontrolünü, denetimini yapmayan Ulaştırma Bakanlığı katliamın sorumlusudur!

Kaynak :Politeknik

Tren yolu nasıl yapılır? Nasıl bakımı sağlanır

BİZİ KISKANAN 'BATI'DA TREN YOLU BAKIMI"Tren yolu nasıl yapılır? Nasıl bakımı sağlanır? biz mi ögreteceğiz, yoksa ihallerden milyon Dolarlar kazananlar, bunları araştırıp öğrenmek ve kazaların önüne geçmekte yükümlümüdür?"Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Uzunköprü-Halkalı seferini yapan trenin devrilmesi üzerine 10 kişinin yaşamını yitirdiği, 73 kişinin yaralandığı kaza ile ilgili 'Politeknik' tarafindan yapılan acıklamada da yer aldığı gibi; “Teknik gereklilikleri, şartnameleri yok sayarak ‘proje’ yapan, ihaleyi verdiği müteahhitlerinin kontrolünü, denetimini yapmayan Ulaştırma Bakanlığı katliamın sorumlusudur!"Eski bir menfez üzerine sonradan yapılmış bir dolgu yerle bir oluyor."Politeknik Çorlu’daki tren kazası ile ilgili yaptığı açıklamada “Teknik gereklilikleri, şartnameleri yok sayarak ‘proje’ yapan, ihaleyi verdiği müteahhitlerinin kontrolünü, denetimini yapmayan Ulaştırma Bakanlığı katliamın sorumlusudur!” dedi.Politeknik’in açıklaması şöyle:Bu bir kaza değil!1. Mevcut güzergah üzerine hiçbir altyapı değişikliği yapmadan yol kotu dolguyla yükseltilerek yeni ray döşendi. Teknik açıdan uygun yapılmayan dolgu, üzerinden 1 yıl geçmeden yağışla zarar gördü ve ray altı boşaldı.2. Tren ray hattı: raylar, rayları taşıyan travers ve bunları taşıyan ve sağlam bir zemin üzerine yerleştirilmiş balastlardan oluşur.Bu bölgede yapılan yeni ray hattının sağlam bir zemin yaratılmadan suya ve basınca dayanıklı yapılmadığı görülmektedir.3. Teknik gereklilikleri, şartnameleri yok sayarak 'proje' yapan, ihaleyi verdiği müteahhitlerinin kontrolünü, denetimini yapmayan Ulaştırma Bakanlığı katliamın sorumlusudur! #Tekirdağhttp://politeknik.org.tr/corludaki-tren-katliaminin-soruml…/

Gepostet von Son Dakika am Sonntag, 8. Juli 2018

Politeknik

About Mustafa Akpolat

Mustafa Akpolat

Check Also

NSU-Watch: Mahkeme kararı Neonazilere çıkarılmış davettir

Münih’teki NSU dava sürecini yakından takip eden ve tutanaklarla belgeleyen NSU-Watch örgütü mahkemeye ağır suçlamalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir