Pazar , 15 Aralık 2019
Home » Haber » ALMANYA’DA İLK ALEVİ MEZARLIĞI AÇILDI

ALMANYA’DA İLK ALEVİ MEZARLIĞI AÇILDI

Almanya’nin Hamburg kentinde Avrupa’nın ilk Alevi Mezarlığı açıldı. Mezarlıkta yaklaşık 250 mezar yeri bulunuyor.
Hamburg’un Bergedorf bölgesinde Avrupa’nın ilk Alevi Mezarlığı açıldı. Yaklaşık 5 bin metrekarelik alanda 250 kadar mezar yeri bulunduğu kaydedildi.
Bergedorf Belediyesi’nin eski bir okul spor salonunu da büro ve merasim odası olarak kullanılması için ücretsiz olarak Alevilerin hizmetine açtığı belirtildi. Alevi Toplumu Vakfı  sadece işletme masraflarını üstlenecek. Hamburg’daki Alevi Toplumu Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ceylan, mezarlığın Arami ya da Ezidi gibi diğer küçük dini gruplara da açık olduğunu kaydetti.
Belediyenin verilerine göre, Hamburg’da 40 bin kadar Alevi yaşıyor. Hamburg Belediyesi 2012 yılında Alevilerle onlara kendi tatil günleri hakkını garantileyen bir anlaşma yapmıştı.
Hamburg Üniversitesi’nde ayrıca Alevilik Anabilim Dalı açılmıştı.
Acilista Bergedorf Ilce Belediye Baskani Arne Dornquast, AABF Baskani Hüseyin Mat, Alevi Dedesi Cafer Kaplan’in yani sira cok sayida Türk ve Alman siyasetci ve davetliler katildi

About Editör .

Editör .

Check Also

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin katili ırkçı terörist yakalandı

Almanya’da Federal Başsavcılık, Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin, aşırı sağcı Stephen E. tarafından öldürüldüğünü açıkladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir