Pazartesi , 24 Eylül 2018
Home » Haber » Almanya’da hakkında soruşturma başlatılan Binali Yıldırım’ın tutuklanması talep edildi

Almanya’da hakkında soruşturma başlatılan Binali Yıldırım’ın tutuklanması talep edildi

Almanya’da bulunan Türk Başbakanı Binali Yıldırım hakkındaki soruşturma başlatıldı. Şikayetçi olan Yeşiller Partisi Milletvekili, Yıldırım’ın tutuklanmasını talep etti.

Almanya Parlamentosu Milletvekili Volker Beck, Alman makamlara çağrıda bulunarak, Başbakan Yıldırım’ın ‘DİTİB imamlarının ajanlık soruşturmasıyla ilgili ifadesinin alınmasını ve gerekirse tutuklanmasını’ istedi.

Beck, merkezi Karlsruhe’de bulunan Federal Başsavcılık, Duisburg Savcılığı ile bugün Binali Yıldırım’ın miting yaptığı Obernhausen Polisi’ne yazılı suç duyurusunda bulundu. Başvuruda, imamların direkt Başbakanlığa bağlı olduğu, dolayısıyla Başbakan Yıldırım’ın da ajanlık faaliyetinde rolünün olduğu dile getiriliyor.

Spiegel Dergisi’nin haberine göre, Beck tarafından yapılan başvuruda, Başbakan Binali Yıldırım hakkındaki suçlar da şöyle sıralanıyor: Ajanlık faaliyetinde bulunmak ve suç ortaklığı, ajanlık faaliyetine teşvik, ajanlık faaliyetine yardım. Yeşiller Partisi Milletvekili Beck, ajan imam soruşturmasının Binali Yıldırım’a kadar genişletilmesini, ifadesinin alınmasını ve gerekirse soruşturma sonuçlanıncaya kadar Almanya’dan çıkışına izin verilmeyerek tutuklanmasını talep etti.

Obernhausen Emniyet Müdürü, Beck’in suç duyurusuna ilk tepkiyi verdi ve Federal Başsavcılık’ın Federal Kriminal Dairesi’ne soruşturma yetkisi verdiğini kaydetti.  (Artıgerçek) 

About Editör .

Editör .

Check Also

‘400 bin kişinin emekliliği iptal mi edildi?’

CHP’li Gürsel Tekin SSK’lılar için iptal edilen ‘İsteğe Bağlı Sigorta’ uygulamasının iptal edilmesi nedeniyle 400 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir