Çarşamba , 11 Aralık 2019
Home » Haber » ”Almanya ve Fransa, Türkiye’ye vize muafiyetine yeni şartlar getirmeyi planlıyor’’

”Almanya ve Fransa, Türkiye’ye vize muafiyetine yeni şartlar getirmeyi planlıyor’’

Almanya ve Fransa’nın, Ankara’nın vize muafiyeti için talep edilen şartları yerine getirmesi halinde Türk vatandaşlarına tanınacak olan vize serbestisine yeni şartlar getirmek istediği belirtildi.

Vize_1

BBC Türkçe’nin Brüksel merkezli Politico sitesine dayandırdığı habere göre, Almanya ve Fransa öncülüğüyle hazırlanan 27 Nisan tarihli bir taslak metinde Türkiye’ye tanınacak vize serbestisini anında geri alabilecek bir ‘el freni’ sistemi önerildi.

Mevcut düzenlemelerle Schengen Bölgesi için uygulanan vize muafiyetini bir kez verildikten sonra geri çekmenin yaklaşık 9 ayı bulan bir süreç gerektirdiği, Türkiye için bu süreyi kısaltacak bir mekanizma oluşturulabileceği belirtiliyor.

‘EL FRENİ İÇİN 3 ŞART’

Politico, vize muafiyetinde el freninin çekilmesini gerektirebilecek şartların ise üç başlık altında toplandığını aktarıyor.

— Turist olarak gelip AB ülkelerinde yasa dışı biçimde yaşayanların sayısında ciddi artış yaşanması

— Vize muafiyeti tanınan ülkeden gelen iltica başvurularında önemli artış yaşanması

— Vize muafiyeti tanınan ülkenin geri kabul taleplerini reddetmeye başlaması

Hazırlanan taslak metinde, “Mevcut göç ve mülteci trendleri, vize muafiyetini askıya almayı mümkün kılan etkin bir mekanizmayı gerekli kılıyor” ifadesi yer alıyor.

Politico, bu taslağın AB üyeleri tarafından da kabul edilmesi halinde, Türkiye’nin elde edeceği vize muafiyetini korumak için, sürekli olarak AB’nin kriterlerine uyuyor olması gerekeceğini vurguladı. (sputniknews)

 

About Editör .

Editör .

Check Also

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin katili ırkçı terörist yakalandı

Almanya’da Federal Başsavcılık, Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin, aşırı sağcı Stephen E. tarafından öldürüldüğünü açıkladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir