Pazartesi , 16 Eylül 2019
Home » Haber » 30 Nobel ödüllü isimden barış bildirisine destek

30 Nobel ödüllü isimden barış bildirisine destek

Hükümetin akademisyenlere yönelik saldırılar konusunda uyarıldığı bildiriye imza atarak destek veren Nobel ödüllü isimler 30’u buldu. Bilim insanları “Akademik görevlilerin barışçı çözümlere öncelik verilmesini kendi hükümetlerine hatırlatmaları, bir yurttaşlık görevidir” dedi.

Nobel_Ödüllü_30

Uluslararası Akademiler ve Bilim Toplulukları İnsan Hakları Ağı’nın (The International Human Rights Network of Academies and Scholarly Societies) Türkiye hükümetini akademisyenlere dönük saldırılar konusunda uyardığı bildirisine destek veren Nobel ödüllü isimlerin sayısı 30’a ulaştı. 19 Ocak’ta aralarında üç Nobel Ödüllü bilim insanın bulunduğu Yürütme Kurulu aracılığıyla yapılan açıklamaya 25 Ocak itibariyle 27 Nobel ödüllü bilim insanı daha imza attı.

Dünyanın belli başlı tüm bilimler akademilerinin üyesi olduğu Uluslararası Akademiler ve Bilim Toplulukları İnsan Hakları Ağı bildirisinde “Meslektaşlarımıza yönelik olarak Türkiye hükümeti tarafından girişilen her türlü tehdidi, asılsız suçlamaları ve bu meslektaşlarımıza karşı şiddetin teşvik edilmesini kınıyoruz” diyor.

Açıklamada şu ifadelere yer alıyor:

“Türkiye gibi demokratik bir ülkede, yurttaşların, özellikle de akademik görevlilerin, Türkiye anayasasına uyulmasını, ülkenin tüm yurttaşları için insani standartlara özen gösterilmesini ve kriz durumlarında barışçı çözümlere öncelik verilmesini kendi hükümetlerine gerekli gördüklerinde hatırlatmaları, kesin olarak bir yurttaşlık görevidir.”

Nobel ödüllü imzacılar:

Peter Agre, Philip W. Anderson, Françoise Barré-Sinoussi, Gunter Blobel, Martin Chalfie, Claude Cohen-Tannoudji, Robert Curl, Johann Deisenhofer, Peter Diamond, Gerhard Ertl, Shelly Glashow, David Gross, Roald Hoffmann, Wolfgang Ketterle, Klaus v. Klitzing, Harold Kroto, Yuan T. Lee, Anthony J. Leggett, Jean-Marie Lehn, John Mather, James Mirrlees, William D. Phillips, John Polanyi, Sir Richard J. Roberts, Thomas A. Steitz, Thomas C. Südhof, John Sulston, Jack W. Szostak, Torsten Wiesel, Oliver E. Williamson. (Cumhuriyet)

About Editör .

Editör .

Check Also

Erdoğan’ın diplomasını şoför onaylatmış

Erdoğan’ın şoförünün vekâletname olmadan bu işlemi gerçekleştirebilmesi ise soru işaretlerine neden oldu. Türkiye Noterler Birliği’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir