Pazar , 22 Eylül 2019
Home » Haber » 150 bin memur daha çıkartılacak!

150 bin memur daha çıkartılacak!

Başbakan, iptal edilen 2010 KPSS sınavına dair açıklamalarda bulundu. Yıldırım, “2010 KPSS iptal olunca, memuriyete girmiş 86 bin kişi çıkarılacak” dedi. Ancak, konu ile ilgili açıklama yapan memurlar.net toplam rakamın 150 bini bulduğunu iddia etti.
B_Yıldırım

Ankara 1. İdare Mahkemesi, usûlsüzlük iddiaları nedeniyle daha önce “Eğitim Bilimleri” bölümü iptal edilen 2010 KPSS’nin “Genel Yetenek ve Genel Kültür” kısmını da iptal etmişti.

Başbakan Binali Yıldırım, CNNTürk’te katıldığı televizyon programında iptal edilen 2010 KPSS hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Burada bir yargı kararı var, yargı kararı da o mağdurlar tarafından açılan dava, ‘buradaki sorular çalındı’ diye. Neyse mahkemeler işte bu kadar sürmüştü, 2010, geldik 2016’ya, bunlar memuriyete girmiş toplam 86 bin kişi. Bunlar şimdi iptal olunca, bunun anlamı nedir, 86 bin kişi çıkarılacak demektir, başka bir tedbir olmasa çıkarılacak. Yani ‘Mahkeme karar vermiş ama aradan şu kadar sene geçti biz bir şey yapamayız’ deme şansımız yok. Ya bir yasa düzenleyeceğiz bu mahkeme kararını etkisiz hale getireceğiz ya da mahkeme kararını uygulayacağız, 86 bin kişinin iş akdini feshedeceğiz.”

Sınavları incelemenin daha doğru olacağını belirten Binali Yıldırım, “Ben Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza da bunu söyledim, şunu yapmak daha doğru, bunların sınavlarını incelemek lazım, yani bu kadarın tamamı mı acaba soruları aldı, yoksa bunların içinde FETÖ terör örgütünün hedef kitle olarak gördüğü belirli bir grup mu? Onlar belli olur. O geriye yönelik sınav sonuçlarına bakılır, orada bu işin failleri kimse onlar ortaya çıkarılır, diğerleri bu işten muaf tutulur.” açıklamalarında bulundu.

“BU SAYI MİNİMUM 150 BİNDİR”

Başbakanın açıklamaları üzerine memurlar.net sitesinde konu üzerine yapılan açıklamada ise, “Binali Yıldırım, 2010 KPSS puanıyla atanan memur sayısının 86 bin olduğunu belirtmektedir ki, bu konuda hatalı bilgilendirilmiştir. Zira sadece memur alımı değil sözleşmeli, öğretmen, müfettiş, uzman yardımcısı ve işçi alımı da yapılmıştır. Memurlar.net olarak yapmış olduğumuz tespite göre bu sayı minimum 150 bindir.” denildi. (ABC)

About Mustafa Akpolat

Mustafa Akpolat

Check Also

NSU-Watch: Mahkeme kararı Neonazilere çıkarılmış davettir

Münih’teki NSU dava sürecini yakından takip eden ve tutanaklarla belgeleyen NSU-Watch örgütü mahkemeye ağır suçlamalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir